A fejlesztés
Projekt részletes bemutatása:
Sopronban és térségében az elmúlt években nagymértékű népesség bővülés történt. Jelenleg a város és a szomszédos Ausztria vonzó munkaerő piaca miatt, megnőtt a városban lakosság száma, mellyel arányban növekszik a 0-3 év közötti gyermekek száma is, mely 2019. június 30-án 1669 fő volt.
A működési mutatók és a bölcsődei várólistákon szereplő nagy száma is azt bizonyítja, hogy a bölcsődék magas feltöltöttséggel és jó kihasználtsággal teljesítik alapfeladataikat és szükséges a férőhelyek számának bővítése. Ennek érdekében Sopron Megyei Jogú Város Önkormányzata és a Győri Egyházmegye konzorciumot hozott létre, hogy Sopron Megyei Jogú Város területén egy 28 gyermek elhelyezését biztosító egyházi fenntartású bölcsődét valósítsanak meg.
A projekt az alábbi tevékenységeket tartalmazza:
3.1.1. Önállóan támogatható tevékenységek
B) Új bölcsődei szolgáltatás létrehozása beleértve: új telephely/szolgáltatás kialakítását, melynek keretén belül 1) meglévő épület/helyiség felújítása, korszerűsítése (beleértve az épületgépészeti, épületvillamossági és épületszerkezeti fejlesztéseket), 2) meglévő épület/helyiség átalakítása, 3) meglévő épület/helyiség bővítése.
3.1.2.1. Kötelezően megvalósítandó, önállóan nem támogatható tevékenységek
1) Akadálymentesítés – jelen felhívás 3.4 fejezetében az akadálymentesítésre vonatkozó feltételek alapján.
2) Infokommunikációs akadálymentesítés
4)Energiahatékonysági szempontok érvényesítése – jelen felhívás 3.4. fejezetében az energiahatékonysági szempontok érvényesítésére vonatkozó feltételek alapján.
5) Nyilvánosság biztosítása – ÁÚF c. dokumentum 10. fejezete alapján.
3.1.2.2. Választható, önállóan nem támogatható tevékenységek
1) Eszközbeszerzés, beleértve: a) a bútorok és egyéb berendezési tárgyak (pl.: udvari játékok; játéktároló), eszközök (pl.: konstrukciós játékok, fejlesztő eszközök) beszerzését közvetlenül a bölcsődei nevelés-gondozáshoz kapcsolódóan. b) az informatikai eszközök és kapcsolódó szoftverek, berendezések, IKT-eszközök, vezeték nélküli (ún. wireless) technológiák beszerzését a bölcsődei nevelés-gondozási munkához kapcsolódóan.
2) Megújuló energiaforrások kialakítása.
4) Udvar, játszóudvar felújítása, kialakítása (pl.: kerítés, kert építése, javítása; zöldterület-fejlesztése, növelése).
5) Kerékpár támaszok és tárolók kiépítése, korszerűsítése.
6) Babakocsi tároló létesítése.
7) Parkoló-férőhely és akadálymentes parkoló-férőhely fejlesztése, kialakítása.
10) Beléptető-, kamera- és riasztórendszer kialakítása, fejlesztése.
A projekt nem tartalmaz a Felhívás 3.3. pontjában felsorolt nem támogatható tevékenységeket.
A támogatást igénylő és a támogatási kérelem tárgya nem tartozik a Felhívás 4.2. pontjában és az ÁÚF c. dokumentum meghatározott kizáró okok alá.
A bölcsőde építészeti kialakítása:
A hátsó épületszárnyainak elbontásával lesz hely az új bölcsőde csoportszobáinak, játszó udvarának. Ezen fő funkciókat földszintes épületben helyezzük el, a megmaradó épületszárnyakban a kiszolgáló funkcióknak biztosítunk helyet, úgymint melegítő konyha, tárolók, személyzeti blokk, technikai helyiségek és adminisztratív, nevelőtestületi helyiségek. A meglévő épület helyiségeiben lesz a baba-mama szoba, mozgásfejlesztő szoba költséghatékony megvalósításának is.
A projektben teljes körű akadálymentesítés valósul meg. A bölcsőde egy nevelési egységet tartalmaz. A két csoport szobában maximálisan 14-14 kisgyermek helyezhető el.
A bölcsődébe gyalogosan mind az Árvaház köz, mind a Halász utcai kapunk érkezhetünk. Az előtérből jutunk a tágas az átadó/öltöző terekbe, funkcionálisan erre kapcsolva a pelenkázó helyiség egyben a fürdetővel és gyermek mosdókkal, illemhelyekkel. A pelenkázón, gyerek mosdón keresztül lehet megközelíteni a csoportszobákat, melyekből közvetlenül elérhető a fedett teraszon át az udvar.
Az új csoportszobákban a gyermekek étkeztetése biztosított. A földszinten a közlekedőn keresztül kapcsolódik a megmaradó, felújított nyugati épületszárnyban a melegítő konyha és annak kiszolgáló helyiségei. A felszolgált ételt a közlekedőn keresztül viszik a csoportszobákba ételszállító kiskocsikon zárt edényekben, tálakban. A konyhára a nyersanyag beszállítása és a hulladék elszállítása zárt edényekben a gazdasági bejáraton történik, az ételek találásától időben elkülönítve. A hulladéktárolás az udvaron kialakítandó zárt hulladéktárolóban megoldott. A hulladéktároló belső felületei mosható hidegburkolattal burkoltak, padlón összefolyóval.
Ugyanebben a szárnyban az emeleten helyezik el az adminisztratív és nevelőtestületi helyiségeket. A két szintet új lépcsővel és lifttel kötik össze.